Skontaktuj się z nami:

667 180 180 e-sklep@klinkierbud.pl

Dla klientów biznesowych:

Zamówienia hurtowe

0

Twój koszyk jest pusty.

04 stycznia 2018
Niniejszy  artykuł  jest  kontynuacją  dwóch  artykułów  wcześniejszych  omawiających zagadnienia  związane  z  izolacyjnością  cieplną  ścian  murowanych  wykonywanych  z ceramicznych  elementów  murowych

Wpływ wielkości ceramicznych elementów murowych, rodzaju spoin i zaprawy murarskiej na izolacyjność cieplną murów,

Wstęp

Niniejszy  artykuł  jest  kontynuacją  dwóch  artykułów  wcześniejszych  omawiających zagadnienia  związane  z  izolacyjnością  cieplną  ścian  murowanych  wykonywanych  z ceramicznych  elementów  murowych  [1],  [2]. Wśród  wielu  czynników  wpływających  na izolacyjność cieplną ścian murowanych  poza wymienionymi w cytowanych artykułach należy wymienić wielkość ceramicznych elementów murowych, rodzaje spoin i rodzaje zaprawy murarskiej.

Wielkość  ceramicznych  elementów  murowych  jest  bardzo  zróżnicowana.  Najmniejsze elementy murowe to cegły pełne lub drążone o wymiarach 250x120x65 mm i objętości 1,95  dm3. Można także spotkać się z cegłami ceramicznymi o wymiarach 240x115x71 mm  i  objętości  1,96  dm3 lub  240x115x52  mm  i  objętości  1,435  dm3.  Objętość  cegły ceramicznej   1,95   dm3 przyjęto  nazywać  jednostką  ceramiczną  (czasami  jednostką cegłową). Największy ceramiczny element murowy produkowany obecnie w Polsce ma wymiary  500x248x238  mm  i  objętość  29,5  dm3,  czyli  ma  objętość  15  jednostek ceramicznych.

Spoiny  (zarówno  poziome  jak  i  pionowe)  w  murach  wykonywanych  z  ceramicznych elementów  murowych  mogą  być  całkowicie  wypełnione  zaprawą.  Spoiny  poziome zgodnie z normą [3] mogą być wykonywane jako zwykłe o grubości 6 ÷ 15 mm lub jako cienkie  o  grubości  0,5  ÷  3  mm.  Niekiedy  stosuje  się pasmowe  układanie  zaprawy przeważnie  w  dwóch  pasmach  usytuowanych  w  pobliżu  licowych  powierzchni  muru. Spoiny pionowe mogą być wykonywane jako zwykłe o grubości 6 ÷ 15 mm a elementy murowe są łączone na „wpust-wypust” bez udziału zaprawy takie połączenie  oznacza się zwykle jako P+W.

Rodzaje  zapraw  stosowanych  do  wykonywania  murów  z  ceramicznych  elementów murowych  są  określone  w  normie  [3].  Są  to  zaprawy  zwykłe  i  lekkie  stosowane  w spoinach zwykłych, oraz zaprawy do cienkich spoin w spoinach cienkich. Wykonywanie murów  z  cienkimi  spoinami  wymaga  użycia  ceramicznych  elementów  murowych  o małych odchyłkach wymiarów, w szczególności wysokości tych elementów.

Ostatnio  wprowadzono nowy sposób  wykonywania murów  z ceramicznych  elementów murowych:   do   spoin   poziomych  stosuje  się  tworzywa  na  spoiwach  organicznych, zapewniających  uzyskanie  połączenia  charakterystycznego  dla  połączeń  klejowych,  a spoiny pionowe są wykonywane na „wpust-wypust”. Takie mury nie będą rozpatrywane w niniejszym artykule.

Jako   parametr   charakteryzujący  izolacyjność  cieplną  muru  przyjęto  współczynnik przewodzenia ciepła muru oznaczony w dalszej treści symbolem λm.

Wpływ wielkości ceramicznych elementów murowych na izolacyjność cieplną muru

Wpływ wielkości ceramicznych elementów murowych na izolacyjność cieplną muru może być  dodatni  lub  ujemny.  Mur  składa  się  z  elementów  murowych  i  zaprawy,  dlatego wzajemna relacja między właściwościami cieplnymi tych składników będzie decydować o rodzaju  wpływu.  Do  obliczeń  wpływu  wielkości  elementów  murowych  przyjęto następujące modele obliczeniowe muru, elementów murowych i zapraw.

Modele obliczeniowe muru o zróżnicowanych rodzajach spoin:

-mur ze wszystkimi spoinami poziomymi i pionowymi wypełnionymi zaprawą (zwykłą lub lekką),mur z poziomymi spoinami wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką i spoinami pionowymi typu P+W,

-mur z poziomymi spoinami cienkimi i pionowymi typu P+W.

Modele   obliczeniowe   ceramicznych   elementów   murowych   o   zróżnicowanych wielkościach  i wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych, zwanego dalej współczynnikiem λe:

-wymiary elementów murowych: od 250x120x65 mm do 500x248x238 mm,

-współczynnik λe: od 0,20 ÷ 0,60 W/(m•K).

Modele obliczeniowe zapraw różnych rodzajów w wartości współczynnika przewodzenia ciepła λz:

-rodzaje zapraw: zwykła, lekka, do cienkich spoin,

-dla zapraw zwykłych wartość współczynnika λz= 0,75 W/(m•K),

-dla zapraw lekkich wartość współczynnika λz= 0,20 ÷ 0,60 W/(m•K),

-dla zapraw do cienkich spoin wartość współczynnika λz= 0,75 W/ (m•K).Mury ze spoinami poziomymi i pionowymi wypełnionymi zaprawą murarską, zwykłą lub lekką.

Do obliczeń przyjęto następujące rodzaje ceramicznych elementów murowych:o objętości 1 j.c. (jednostka ceramiczna) i wymiarach 250x120x65 mm,

-o objętości 3,38 j.c. i wymiarach 250x120x220 mm,

-o objętości 6,11 j.c. i wymiarach 288x188x220 mm,

-o objętości 14,18 j.c. i wymiarach 488x238x230 mm.

Dla elementów murowych o objętości 1 j.c. i 3,38 j.c. przyjęto wiązanie wozówkowe w murze i grubość spoin poziomych i pionowych równą 10 mm, natomiast dla elementów murowych o objętości 6,11 j.c. i 14,18 j.c. przyjęto wiązanie główkowe i grubość spoin poziomych i pionowych równą 12 mm. Stąd grubość muru wyniosła odpowiednio: 120 mm, 120 mm, 288 mm i 488 mm. Wartości współczynnika λe= dla wszystkich elementów murowych przyjęto jednakowo: 0,20 W/(m•K), 0,40 W/(m•K) i 0,60 W/(m•K). Obliczenia wartości współczynnika λm=  wykonano  zgodnie  z  zasadami  podanymi  w  normie  PN-EN ISO 6946:2008 [4] z uwzględnieniem wyżej wymienionych danych wyjściowych.

W przypadku ceramicznych elementów murowych o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej λe= 0,20 W/(m•K), wartości współczynnika λm wykazują niewielkie zmiany wynikające z różnic  w  wielkości  tych  elementów.  Podobna  sytuacja  jest  widoczna  w  przypadku średniej wartości współczynnika λe= 0,40 W/(m•K).Nieco  większe  różnice  występują  w  przypadku  ceramicznych  elementów  murowych  o dużej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Dokładniej można to zjawisko ocenić przy pomocy względnej różnicy współczynników przewodzenia ciepła muru w stosunku do współczynnika przewodzenia ciepła elementu murowego obliczanej ze wzoru:

Δλm=[(λm-λe):λe] •100 [%]

w którym:

Δλm-względna zmiana współczynnika λm w stosunku do współczynnika λe, [%],

-λm-współczynnik przewodzenia ciepła muru, [W/(m•K)],

-λe-współczynnik przewodzenia ciepła elementu murowego, [W/ (m•K)].

Wyliczone  z  powyższego  wzoru  wartości   Δλm w  zależności  od  wielkości  elementów murowych

W  przypadku  elementów  murowych  o  bardzo  dobrej  izolacyjności  cieplnej  o współczynniku λe= 0,20 W/(m•K) -izolacyjność cieplna muru zależy od wielkości tego elementu  oraz  wartości  współczynnika  λz.  W  rozważanych  przypadkach  wartości współczynnika  λz są  większe  lub  równe  wartości  współczynnika  λe,  dlatego  wartości współczynnika  λm będą  większe  lub  równe  współczynnikowi  przewodzenia  ciepła elementów  murowych.  W  przypadku  elementów  murowych  bardzo  małych  i  zaprawy zwykłej  pogorszenie  izolacyjności  cieplnej  muru  w  stosunku  do  elementu  murowego wyniesie  14%.  W  przypadku  zapraw  lekkich,  o  współczynniku  λz=  0,30  W/(m•K) pogorszenie to wyniesie tylko 6%. W przypadku ceramicznych elementów murowych o większej  objętości  (3,88  ÷  14,18  j.c.)  nawet  przy  stosowaniu  zapraw  zwykłych pogorszenie izolacyjności cieplnej muru w stosunku do pustaków wyniesie już tylko około 7%, a przy zaprawie lekkiej o współczynniku λz= 0,30 W/(m•K) pogorszenie to wyniesie około 3%.

Wpływ wielkości elementów murowych na izolacyjność cieplną muru  ma  inny  charakter w   przypadku   ceramicznych   elementów   murowych   o   większych   wartościach współczynnika λe. Zastosowanie zapraw o współczynniku λz mniejszym od współczynnika λe poprawia  izolacyjność  cieplną  muru,  a  zastosowanie  zapraw  o  większej  wartości współczynnika λz powoduje pogorszenie wartości współczynnika λm.

W przypadku elementów murowych o średniej wartości współczynnika λe= 0,4 W/(m•K) oraz małych elementach murowych (1 j.c.) na wartość współczynnika λm duży wpływ ma zaprawa. Wynika to z dużej zawartości zaprawy w stosunku do objętości muru. W takim murze objętość zaprawy stanowi aż 17%. W przypadku zapraw lekkich o współczynniku λz=  0,30  W/(m•K)  poprawa  wartości  współczynnika  λm w  stosunku  do  współczynnika λe wynosi około 5,5%. W przypadku dużych ceramicznych elementów murowych poprawa wartości współczynnika λm w stosunku do współczynnika λe wynosi średnio 3%. Jeżeli w murze z elementów murowych o współczynniku λe= 0,40 W/(m•K) zastosujemy zaprawę zwykłą,  to  przy  małej  objętości  elementów  murowych  pogorszenie  wartości współczynnika  λm w  stosunku  do  współczynnika  λe wyniesie  około  8%,  a  w  przypadku dużych elementów murowych -około 4,5%.Ostatnią  rozpatrywaną  grupą ceramicznych  elementów  murowych  są  elementy  o współczynniku  λe=  0,60  W/(m•K).  Mury  z  takich  pustaków  wykonane  na  zaprawie zwykłej  wykazują  bardzo  małe  pogorszenie  wartości  współczynnika  λm w  stosunku  do współczynnika λe, wynoszące zaledwie 2%, z wyjątkiem muru z elementów murowych o objętości  1  j.c.,  w  którym  pogorszenie  to  wynosi  około  4%.  Przy  stosowaniu  zapraw lekkich  o  współczynniku  λz=  0,30  W/(m•K)  następuje  wyraźna  poprawa  wartości współczynnika  λm muru  w  stosunku  do  współczynnika  λe.  W  przypadku  ceramicznych elementów  murowych  o  objętości  1  j.c.  i  wartości  współczynnika  λe=  0,40  W/(m•K) poprawa ta wynosi 14%, a dla murów z dużych elementów murowych -średnio 8,5%.

Mury ze spoinami poziomymi zwykłymi, wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką oraz spoinami pionowymi (niewypełnionymi) typu P+W

Do obliczeń przyjęto następujące rodzaje ceramicznych elementów murowych:

- o objętości 6,43 j.c. i wymiarach 288x198x220 mm,

-o objętości 9,08 j.c. i wymiarach 300x248x238 mm,

-o objętości 15,13 j.c. i wymiarach 500x248x238 mm.

We  wszystkich  murach  tego  rodzaju  przyjęto  jednakową  grubość  spoin  poziomych wynoszącą 12 mm. Spoiny pionowe nie są wypełnione zaprawą tylko łączone na wpust-wypust (P+W). Połączenie takie nigdy nie jest idealne. Zawsze, nawet przy najbardziej starannym wykonaniu powstaje cienka szczelina powietrzna o średniej grubości około 2 mm, którą uwzględniono w obliczeniach.

Przyjęto, że wartości współczynnika λe będą wynosić 0,20 W/(m•K), 0,40 W/(m•K) i 0,60 W/(m•K). Wartości współczynnika λz przyjęto od 0,20 W/(m•K) do 0,75 W/(m•K).Obliczenia wartości współczynnika λm wykonano zgodnie z zasadami podanymi w normie PN-EN ISO 6946:2008 [4] z uwzględnieniem wyżej wymienionych danych wyjściowych. Wyniki obliczeń zestawiono w tablicy 2.Dla  elementów  murowych,  niezależnie  od  ich  izolacyjności  cieplnych  różnice  między wartościami  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  zależności  od  wielkości elementów murowych są bardzo małe.

Podobnie jak w przypadku murów, w których wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą, dla murów ze spoinami poziomymi wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką i pionowymi typu  P+W  obliczono  względne  różnice  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w stosunku  do  współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych  Δλm.

We wszystkich analizowanych przypadkach elementów murowych wpływ wielkości tych elementów na izolacyjność cieplną muru jest bardzo mały.

W  przypadku  elementów  murowych  o  bardzo  dobrej  izolacyjności  cieplnej wartość współczynnika  λe=  0,20  W/  (m•K) wpływ  wielkości  elementów  murowych  na izolacyjność cieplną muru wyrażony różnicą wartości współczynnika λmi λe w  stosunku do wartości współczynnika λe nie przekracza 0,5%, można go zatem pominąć. W  przypadku  ceramicznych  elementów  murowych  o  średniej  i  małej  izolacyjności cieplnej  różnica  wartości  współczynnika  λmi  λe w  stosunku  do  współczynnika λe elementów murowych różnych wielkości jest jeszcze mniejsza.

Mury ze spoinami poziomymi cienkimi oraz spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W

Do obliczeń przyjęto takie same rodzaje elementów murowych jak w przypadku murów ze spoinami poziomymi zwykłymi całkowicie wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką i spoinami pionowymi niewypełnionymi zaprawą typu P+W

We  wszystkich  murach  tego  rodzaju  przyjęto  maksymalną  grubość  cienkich  spoin wynoszącą 3,0 mm, a grubość szczeliny w połączeniu P+W -2,0 mm.

Na podstawie wykonanych obliczeń można stwierdzić, że w murach z cienkimi spoinami poziomymi i spoinami pionowymi niewypełnionymi zaprawą typu P+W wpływ wielkości elementów  murowych  na  izolacyjność  cieplną  muru  jest  znikomo  mały  i  praktycznie może być pomijany.

Ocena wpływu wielkości ceramicznych elementów murowych na izolacyjność cieplną muru

Wpływ  wielkości  ceramicznych  elementów  murowych  na  izolacyjność  cieplną  muru zależy przede wszystkim od rodzaju muru.

W murach ze spoinami poziomymi i pionowymi całkowicie wypełnionymi zaprawą zwykłą lub  lekką  wpływ  wielkości  elementów  murowych  na  izolacyjność  cieplną  muru  jest istotny.

W przypadku elementów murowych o dobrej izolacyjności cieplnej i zaprawie zwykłej, wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do  wartości współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych  zwiększają  się  od  14%  w przypadku elementów małych, do 7% w przypadku elementów dużych.

Dla tych samych elementów  murowych  i  zaprawy  lekkiej,  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła muru w stosunku do wartości współczynnika przewodzenia ciepła elementów murowych zwiększają się od 6% w przypadku elementów małych, do 3% w przypadku elementów dużych.

W przypadku elementów murowych o średniej izolacyjności cieplnej i zaprawie zwykłej, wartości  współczynnika λmw stosunku do wartości współczynnika λe zwiększają się od 8% w przypadku elementów małych, do 4,5% w przypadku elementów dużych. Dla tych samych elementów murowych i zaprawy lekkiej wartości współczynnika λm w  stosunku do wartości współczynnika λe zmniejszają się od 5,5% w przypadku elementów małych do 3% w przypadku elementów dużych.

W  przypadku  elementów  murowych  o  małej  izolacyjności  cieplnej  i  zaprawie  zwykłej, wartości  współczynnika λm w stosunku do wartości współczynnika λe zwiększają się od 4% w przypadku elementów małych, do 2% w przypadku elementów dużych. Dla tych samych elementów murowych i zaprawy lekkiej wartości współczynnika λm w  stosunku do wartości współczynnika λe zmniejszają się od 14% w przypadku elementów małych, do 8% w przypadku elementów dużych.

W murach ze spoinami poziomymi zwykłymi wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką i spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W oraz w murach ze spoinami poziomymi cienkimi  i  spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W, wpływ wielkości elementów murowych  na  izolacyjność  cieplną  muru  jest  bardzo  mały  zwykle  poniżej  1%  i praktycznie może być pomijany.

Wpływ rodzaju spoin i zaprawy na izolacyjność cieplną muru

Izolacyjność cieplna muru zależy przede wszystkim od właściwości cieplnych elementów murowych, jednak w wielu przypadkach na właściwości cieplne muru wpływ mają także rodzaj  spoin  i  ich  wypełnienia. W  dalszej  analizie  będą  brane  pod  uwagę  takie  same rodzaje murów, jakie były przedmiotem obliczeń i analiz opisanych w p. 2 niniejszego artykułu.

Podstawą  analizy  wpływu  rodzaju  spoin  i  zaprawy  na  właściwości  cieplne  muru  są obliczenia właściwości cieplnych murów wykonane w p. 2.

Mury ze spoinami poziomymi i pionowymi całkowicie wypełnionymi zaprawą murarską, zwykłą lub lekką

Analizę opiera się o wyniki obliczeń zawarte w tablicy 1 i na rysunku 1. W murach tego rodzaju  przy  jednakowych  wartościach  współczynnika  λzi  λe taką  samą  wartość  ma współczynnik  λm.  Jeżeli  wartości  współczynnika  λzsą  mniejsze  od  wartości współczynnika  λe,  to  wartości  współczynnika  λm będą  mniejsze  od  wartości współczynnika  λe.  Jeżeli  wartości  współczynnika  λz są  większe  od  wartości współczynnika λe, to wartości współczynnika λm będą większe od wartości współczynnika λe Wpływ zaprawy na izolacyjność cieplną muru może być zatem dodatni zmniejszający wartości współczynnika λm lub ujemny zwiększający wartości tego współczynnika.

W przypadku murów wykonanych z elementów murowych o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej,

λe= 0,20 W/(m•K), w rozpatrywanym zakresie wartości współczynnika λz wraz ze wzrostem wartości tego współczynnika następuje pogorszenie właściwości cieplnych muru.

W przypadku zapraw zwykłych pogorszenie wartości współczynnika λmw stosunku do  wartości  współczynnika  λe wynosi  od  6  ÷  14% -zależnie  od  wielkości  elementów murowych. W przypadku zapraw lekkich o współczynniku λz= 0,30 W/(m•K) pogorszenie wartości  tego  współczynnika  wynosi  2,5  ÷  6% -zależnie  od  wielkości  elementów murowych.

Dla  elementów  murowych  o  średniej  izolacyjności  cieplnej,  λe=  0,40  W/  m•K),  wpływ zaprawy może być dodatni lub ujemny. W przypadku zaprawy lekkiej o współczynniku przewodzenia  ciepła  λz=  0,20  W/(m•K)  poprawa  izolacyjności  cieplnej  muru  λmw stosunku do wartości współczynnika przewodzenia ciepła elementu murowego λe wynosi 7,5  ÷  14% -zależnie  od  wielkości  elementów  murowych.  Natomiast  w  przypadku zaprawy  zwykłej  pogorszenie  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w stosunku  do  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych λe wynosi 3,5 ÷ 7,5% -zależnie od wielkości elementów murowych.

Największy wpływ współczynnika przewodzenia ciepła zaprawy na izolacyjność cieplną muru  występuje  w  przypadku  elementów  murowych  o  stosunkowo  małej  izolacyjności cieplnej,

 λe= 0,60 W/(m•K).

W przypadku zastosowania zaprawy lekkiej o współczynniku przewodzenia  ciepła 

λz=  0,20  W/(m•K), 

przy  bardzo  małych  elementach  murowych poprawa  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do  wartości współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych  wynosi  aż  25%,  natomiast przy  elementach  murowych  większych od  14%  do  17,5%.  W  takich murach  wpływ zaprawy  zwykłej  jest  zdecydowanie  mniejszy. W  tym  przypadku  pogorszenie  wartości współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  λmw  stosunku  do  wartości  współczynnika przewodzenia  ciepła  elementów  murowych  λe wynosi  około  2%,  tylko  w  przypadku elementów murowych bardzo małych około 3,5%.

Mury ze spoinami poziomymi zwykłymi, całkowicie wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką oraz spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W

Charakterystykę  elementów  murowych,  zapraw  i  murów  przyjęto  zgodnie  z  opisem podanym  w  p.  2.  Analizę  wpływu  rodzaju  spoin  i  zaprawy  na  wartości  współczynnika przewodzenia  ciepła  muru  przeprowadzono  w  oparciu  o  wyniki  obliczeń. Podobnie  jak  w  murach  z  wszystkimi  spoinami  zwykłymi wypełnionymi  zaprawą zwykłą  lub  lekką  wpływ  zaprawy  jest  większy  w  przypadku elementów murowych o większej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Wielkość elementów murowych w tych murach ma znaczenie bardzo małe i może być pominięta.

W  przypadku  murów  z  elementów  murowych  o  bardzo  dobrych  właściwościach cieplnych,  λe=  0,20  W/  (m•K),  zaprawa,  w  rozpatrywanym  zakresie,  wpływa  na pogorszenie  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do współczynnika przewodzenia ciepła  pustaków. Różnice te  zmieniają się od 0,5%  przy zaprawie lekkiej o współczynniku λz= 0,20 W/(m•K) do 5% przy współczynniku λz= 0,75 W/(m•K).

Przy zastosowaniu elementów murowych o średnich właściwościach cieplnych, λe = 0,40 W/(m•K), zaprawa ma wpływ zarówno dodatni, jak i ujemny. W przypadku zastosowania zapraw lekkich o współczynniku przewodzenia ciepła mniejszym od około 0,36 W/(m•K) obserwujemy  polepszenie  właściwości  cieplnych  muru  w  stosunku  do  właściwości cieplnych  elementów  murowych.  Największa  poprawa  wartości  współczynnika przewodzenia ciepła muru w stosunku do wartości współczynnika przewodzenia ciepła elementów  murowych  wynosi  około  4%.  W  przypadku  zastosowania  zaprawy  o współczynniku  przewodzenia  ciepła  większym  od  około  0,36  W/(m•K)  następuje pogorszenie  właściwości  cieplnych  muru  w  stosunku  do  właściwości  cieplnych elementów  murowych.  Największe  pogorszenie  wartości  współczynnika  przewodzenia ciepła  muru  w  stosunku  do  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów murowych występuje w przypadku zastosowania zaprawy zwykłej około 3%.Największy  wpływ  na  izolacyjność  cieplną  muru  ma  zaprawa  w  przypadku  murów wykonanych z elementów murowych o małej izolacyjności cieplnej, λe= 0,60 W/ (m•K). Przy wartościach współczynnika przewodzenia ciepła zaprawy mniejszym od około 0,55 W/(m•K)  zaprawa  wpływa  na  poprawę  izolacyjności  cieplnej  muru.  W  przypadku,  gdy wartość  współczynnika  przewodzenia  ciepła  zaprawy  lekkiej  wynosi  0,30  W/(m•K),  to wartość  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do wartości  tego współczynnika elementów murowych jest korzystniejsza o około 4,2%, a w przypadku, gdy  wartość  współczynnika  przewodzenia  ciepła  zaprawy  wynosi  0,20  W/(m•K),  to wartość  współczynnika  przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do  wartości  tego współczynnika elementów murowych jest korzystniejsza nawet o około 9%. W murach tego  rodzaju  ujemny  wpływ  zaprawy  na  izolacyjność  cieplną  muru  występuje,  gdy wartość  współczynnika  przewodzenia  ciepła  zaprawy  jest  większa  od  około  0,55 W/(m•K). Pogorszenie wartości współczynnika przewodzenia ciepła muru w stosunku do wartości  tego  współczynnika  elementów  murowych  jest  bardzo  niewielkie.  Największe występuje w przypadku zastosowania zaprawy zwykłej i wynosi około 1,5%.

Mury ze spoinami poziomymi cienkimi i spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W

W murach tego typu właściwości cieplne zaprawy są mało zróżnicowane, dlatego można je przyjąć jako stałe. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła przyjęto na poziomie 0,75 W/(m•K). Zaprawa ta ma niewielki wpływ na właściwości cieplne muru w stosunku do  właściwości  cieplnych  elementów  murowych.  Pogorszenie  wartości  współczynnika przewodzenia  ciepła  muru  w  stosunku  do  wartości  tego  współczynnika  elementów murowych wynosi od 0,8% do 2%. Praktycznie wpływ ten może być pomijany.

Ocena wpływu rodzaju spoin i zaprawy na izolacyjność cieplną muru

Wpływ rodzaju spoin i zaprawy na izolacyjność cieplną muru zależy przede wszystkim od rodzaju  muru  oraz  stosunku  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  zaprawy  do wartości tego współczynnika elementów murowych.

Zaprawa  może  wpływać  na  właściwości  cieplne  muru  w  sposób  dodatni  lub  ujemny. Zależy to  przede  wszystkim od stosunku  wartości  współczynnika przewodzenia ciepła zaprawy  do  wartości  współczynnika  przewodzenia  ciepła  elementów  murowych  i  od rodzaju muru.

Największy  wpływ  zaprawy  na  właściwości  cieplne  muru  występuje  w  murach  ze spoinami poziomymi i pionowymi zwykłymi, całkowicie wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką.  W  tych  murach  zaprawa może  wpływać  na  pogorszenie  właściwości  cieplnych muru  w  stosunku  do  właściwości  cieplnych  elementów  murowych  do  7,5%  lub  na poprawę tych właściwości do 25%

W murach ze spoinami poziomymi zwykłymi, całkowicie wypełnionymi zaprawą zwykłą lub lekką oraz pionowymi spoinami niewypełnionymi typu P+W pogorszenie właściwości cieplnych  muru  w  stosunku  do  właściwości  cieplnych  elementów  murowych  może wynosić do 5%, a poprawa tych właściwości do 9%.Najmniejszy wpływ zaprawy na właściwości cieplne muru występuje w murach z cienkimi spoinami poziomymi i spoinami pionowymi niewypełnionymi typu P+W. Wpływ zaprawy do  cienkich  spoin  na  pogorszenie  właściwości  cieplnych  muru  w  stosunku  do właściwości cieplnych elementów murowych wynosi tylko od 0,8% do 2%.

Jeżeli  wpływ  zaprawy  na  pogorszenie  lub  poprawę  właściwości  cieplnych  muru  w stosunku  do  właściwości  cieplnych  elementów  murowych  jest  mniejszy  od  5%  w praktyce może być pomijany.

Zobacz w PDF

 

© Comarch SA 2015. All rights reserved Powered by Comarch e-Sklep ®
Pliki cookies

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na ich użycie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Część z nich jest niezbędna dla funkcjonowania stron. W ustawieniach znajdziesz listę pozostałych, których wykorzystanie możesz kontrolować. Aby dowiedzieć się więcej sprawdź Politykę prywatności.

Wymagane pliki cookies

Są niezbędne do zapewnienia prawidłowego działania naszej strony, dlatego nie wymagają Twojej zgody. Dzięki danym z tych plików możliwe jest poruszanie się po stronach oraz zapewnienie ich funkcjonalności. Służą także do zapewnienia Ci bezpieczeństwa, a także do wykrycia ewentualnych błędów w naszej witrynie.

Analityczne pliki cookies

Informacje z tych plików pozwalają nam na gromadzenie danych analitycznych, które ułatwiają nam poznanie statystyk korzystania z naszej witryny. W efekcie dowiadujemy się, co zmodyfikować i jakie treści rozwijać, aby strona działała jeszcze wydajniej i lepiej odpowiadała Twoim potrzebom. Informacje te przetwarzane są w postaci zanonimizowanej.

Społecznościowe pliki cookies

Te pliki cookies zapewniają dostosowanie treści, które przeglądasz w naszej witrynie, do Twoich zainteresowań. Zapewniają zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności. W efekcie otrzymasz treści, które są lepiej dla Ciebie wyselekcjonowane. Stosujemy również funkcje interaktywne w celu popularyzacji strony z wykorzystaniem serwisów społecznościowych.

Reklamowe pliki cookies

Obserwujemy, co przeglądasz i o czym czytasz na naszej stronie po to, aby lepiej dopasować do Ciebie wyświetlane reklamy. Dzięki temu my oraz nasi partnerzy wyświetlamy dla Ciebie przede wszystkim te reklamy, które są związane z Twoimi interakcjami z naszą witryną, a także są zgodne z Twoimi zainteresowaniami.

Sklep internetowy klinkierbud.pl otrzymał Certyfikat Dbałości o Prawa Konsumenta Sklep ProkonsumenckiData ważności certyfikatu:2026-09-02Sklep certyfikowany nieprzerwanie od 2016-06-27sprawdź certyfikat