Skontaktuj się z nami:

667 180 180 e-sklep@klinkierbud.pl

Dla klientów biznesowych:

Zamówienia hurtowe

0

Zawartość koszyka:

Razem: 0 PLN
20 listopada 2017
Cegła oraz wyroby ceramiczne od dawien dawna współtowarzyszą roślinom. W ogrodach możemy napotkać na różnorakie wykorzystanie cegły w postaci małej architektury ogrodowej

Pnącza na murach ceglanych

Cegła oraz wyroby ceramiczne od dawien dawna współtowarzyszą roślinom. W ogrodach możemy napotkać na różnorakie wykorzystanie cegły w postaci małej architektury ogrodowej. Są to niskie murki oporowe, wysokie mury wydzielające wnętrza ogrodowe, ławeczki, elementy wodne, nawierzchnie i schody o wymyślnych wzorach, ozdobne filary bram i furt ogrodowych.

Pnącza są tymi roślinami, które najczęściej towarzyszą murom. Dysponujemy szeroką ich gamą, dzięki czemu możemy je stosować zarówno w słońcu, w półcieniu, jak i w miejscach całkowicie zacienionych oraz na prawie wszystkich rodzajach gleb. Pnącza mogą być ozdobne z liści oraz z kwiatów, które niejednokrotnie mają piękny zapach, mogą również mieć jadalne owoce (winogrona, kiwi). Przy projektowaniu ogrodów często spotykam się z problemem nieestetycznych ogrodzeń czy ścian budynków.

 

Równie często powtarzającym się tematem są nieciekawe widoki lub kwestia prywatności w ogrodzie. Każdy z tych problemów mogą rozwiązać właśnie pnącza jeśli chodzi o szybkie, tanie i w miarę trwałe zasłonięcie mało ciekawych elementów, to rośliny te zrobią to doskonale.

 

Pnącza muszą się piąć

Chcąc wprowadzić do projektu pnącza to oprócz odpowiedniego doboru stanowiska oraz gleby trzeba zastanowić się nad czynnikiem, bez którego rośliny pnące rosnąć nie będą. Jak sama nazwa wskazuje pnącze musi się po czymś piąć! Do prawidłowego rozwoju roślin potrzebne są, więc podpory. Dobieramy je na podstawie sposobu wspinania się pnączy.

 

Pnącza prymitywne

Nie posiadają one prawdziwych organów czepnych, lecz kolce. Aby się wznosić, wpełzają po innych roślinach lub po podporach, pomagając sobie w tym kolcami. Do tej grupy roślin należą na przykład róże pnące i jeżyny. Będą one wymagać podpór, do których będzie można przywiązywać roślinę, np. pergoli, haków, linek.

 

Pnącza owijające się

 Do tej grupy należą rośliny, które wspinając się owijają się wokół podpór.

Mogą owijać się w prawą stronę i nazywamy je prawoskrętnymi, mogą też owijać się w lewą stronę i te nazywamy lewoskrętnymi. Pnącza te będą się dobrze czuły owijając się na pergolach, trejażach oraz innych podporach, które mogą być również zamontowane w pewnej odległości od muru, najlepiej ok. 7 cm.

Pnącza prawoskrętne:

 • Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna (kiwi),
 • Actinidia kolomikta – aktinidia pstrolistna,
 • Akebia quinata – akebia pięciolistna,
 • Wisteria sinensis – glicynia chińska

.Pnącza lewoskrętne:

 • Wisteria floribunda – glicynia kwiecista,
 • Lonicera – wiciokrzew,
 • Schisandra chinensis – cytryniec chiński.

 

Pnącza wąsoczepne

Do tej grupy należą rośliny, które przy wspinaniu się pomagają sobie przekształconymi pędami – wąsami czepnymi lub ogonkami liściowymi i szypułkami kwiatowymi. Te pnącza potrzebują podpory, która jest wykonana z materiałów o małej średnicy ułatwiającej drobnym wąsom i ogonkom liściowym przytrzymywanie się. Dla roślin tych najlepszą podporą będą pergole i trejaże wykonane z prętów metalowych lub drewna o małej średnicy, siatka ogrodzeniowa, itp.

 

Pnącza wąsoczepne:

 • Parthenocissus quinquefolia – winobluszcz pięciolistkowy,
 • Vitis riparia – winorośl pachnąca,
 • Vitis coignetiae – winorośl japońska.

Pnącza ogonko i szypułkoczepne:

 • Clematis – powojnik.

Pnącza samoczepne:

Wspinają się ku górze przytrzymując się podpory za pomocą przylg lub korzonków przybyszowych, wyrastających wzdłuż pędów. Tego rodzaju pnącza do wspinania się wymagają chropowatych powierzchni, do czego doskonale nadają się powierzchnie z cegły. Niechętnie będą wspinać się na siatkę ogrodzeniową czy na pergolę z dużymi prześwitami. Możemy prowadzić pnącza korzonkoczepne na kratkach drewnianych, lecz wymaga to sporo pracy i czasu.

Pnącza przytrzymujące się za pomocą przylg:

 • Parthenocissus tricuspidata – winobluszcz trójklapowy.

 

Pnącza korzonkoczepne:

 • Campsis radicans – milin amerykański,
 • Campsis grandiflora – milin wielkokwiatowy,
 • Euonymus fortunei – trzmielina pnąca,
 • Hedera helix – bluszcz pospolity,
 • Hydrangea petriolaris – hortensja pnąca.

Rośliny pnące są doskonałym dopełnieniem dla murów i innych konstrukcji ceglanych, ozdabiają je, łagodzą ich formę i kształt, nadają im niepowtarzalny charakter.

Zobacz w PDF

© Comarch SA 2015. All rights reserved Powered by Comarch e-Sklep ®