Skontaktuj się z nami:

667 180 180 e-sklep@klinkierbud.pl

Dla klientów biznesowych:

Zamówienia hurtowe

0

Zawartość koszyka:

Razem: 0 PLN
25 września 2017
Elementy konstrukcyjne i estetyczne rzadko są wykorzystywane jako elementy wykończenia wnętrz.

W poniższym wpisie przedstawiamy że z naszego punktu widzenia klinkier jest to materiał może być niezwykle tani.

Klinkier jako element wystroju

Elementy konstrukcyjne i estetyczne rzadko są wykorzystywane jako elementy wykończenia wnętrz. Szkoda, bo cegła klinkierowa nadaje się do tego jak żaden inny materiał – posiada ona bowiem wiele zalet natury konstrukcyjnej i estetycznej.

Materiał tak wytrzymały i odporny na biologiczną korozję oraz tak estetyczny i dokładny pod względem wymiarów jak cegła klinkierowa powinien być częściej stosowany we wnętrzach. Używa się go głównie do murowania kominków i fragmentów ścian z tym związanych. Jego jedyna „wada”, czyli duży ciężar może się natomiast okazać niebagatelną zaletą.

O ile inwestorzy prywatni raczej niechętnie widzą klin-kier w swoich wnętrzach (preferowanym miejscem dla cegły klinkierowej jest mur, ogrodzenie lub elewacja), to inwestorzy publiczni, budujący obiekty użyteczności publicznej, znacznych rozmiarów, nie stronią od niego i doceniają jego walory.

Dom Jana Pawła II

Przykładem tego, jak ciekawe efekty można dzięki zastosowaniu klinkieru we wnętrzu obiektu budowlanego oraz do kształtowania przestrzeni wokół budynku może być obiekt zrealizowany we Wrocławiu. Jest to „Dom Jana Pawła II”, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim przy ulicy Św. Idziego 2. Obiekt zajął I miejsce w konkursie „Dolnośląska Budowa Roku 2002”.

Jest to akademik dla studentów papieskiego Wydziału Teologicznego, a także hotel dla pielgrzymów i gości odwiedzających Wrocław. W budynku mieści się kaplica, część rekreacyjna oraz trzy sale konferencyjne na 140, 100 i 40 osób. Można tu organizować spotkania, szkolenia, pokazy, konferencje, sympozja i bankiety, przerwy kawowe i przyjęcia. O samopoczucie gości dba nowoczesna kuchnia, salon fryzjerski i kosmetyczny oraz parking i garaż podziemny. W części hotelowej jest 60 pokoi jedno- i dwuosobowych z łazienkami oraz apartament. Obiekt jest przystosowany na przyjęcie osób niepełnosprawnych.

Klinkier z piaskowcem

Obiekt został otwarty 8 października 2002 r. w ramach obchodów 300-lecia Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Kamień węgielny pod budowę papieskiego domu został wmurowany 16 maja 2000 roku. Wykonawca, była wrocławska firma budowlana "Wrobis”, autorami projektu są architekci Marek Dziekoński i Anna Bartoszewska.

Obiekt jest zbudowany na planie zamkniętego czworo-boku z wysokim dachem, w środku czworoboku znajduje się dziedziniec – patio. Dziedziniec jest przykryty częściowo przeszkloną konstrukcją o ciekawym kształcie. Okazuje się, że klinkier w ciemnym kolorze dobrze komponuje się kolorystycznie z żółtym piaskowcem. Ponieważ sam budynek ma elewacje otynkowane, to klinkier z piaskowcem został użyty do ukształtowania przestrzeni leżącej bezpośrednio w jego pobliżu. Chodzi tu o elementy oddzielające nieruchomość od ulic, usytuowane na granicy posesji. Klinkier w ciemnym kolorze zestawiony z żółtym piaskowcem i czarną metaloplastyką wywołuje przyjemne wrażenia estetyczne. Komfortu estetycznego obiektu od zewnętrz dopełniają schody wejściowe na taras i nawierzchnie dla ruchu pieszych, wykonane ze szlifowanego i polerowanego szarego granitu. Wszystko to wręcz rzuca się w oczy.

Jedyny błąd popełniony przy budowie elementów zewnętrznych, to zastosowanie niewłaściwej zaprawy do murowania klinkieru, co spowodowało trudne do usunięcia białe wapienne wykwity.

Wnętrza

 

We wnętrzu niemal na każdym kroku klinkier z piaskowcem tworzą wspaniałe wnętrze. Mimo że klinkier należy do materiałów ciężkich, to we wnętrzu nie sprawia przygnębiającego nastroju. Na zdjęciach od 16 do 25 widać elementy konstrukcyjne i wykończeniowe z klinkieru z dodatkiem żółtego piaskowca. Warto wspomnieć, że elementy wykonane z klinkieru są nie tylko ładne, ale i trwałe, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych przez długie lata. Z tego punktu widzenia jest to materiał niezwykle tani.

Zobacz w PDF

© Comarch SA 2015. All rights reserved Powered by Comarch e-Sklep ®