Skontaktuj się z nami:

667 180 180 e-sklep@klinkierbud.pl

Dla klientów biznesowych:

Zamówienia hurtowe

0

Zawartość koszyka:

Razem: 0 PLN
13 czerwca 2017
Cegły ręcznie formowane - Inwestorzy poszukują materiałów, które odmienią ich domy od pozostałych, nie chcą już elewacji z cegieł o bokach gładkich jak lustro. Dzisiaj w modzie są cegły ręcznie formowane.

Cegły ręcznie formowane

Belgijska firma Vandersanden od początku swojego istnienia specjalizuje się w produkcji cegieł licowych ręcznie formowanych. Cegły takie charakteryzują się ziarenkowatą strukturą, piaskową posypką na powierzchni i niezwykle różnorodną kolorystyką. 

Firma produkuje ponad 60 rodzajów cegieł, a szczególną uwagę zwraca szeroki wachlarz dostępnych kolorów. Na terenie Belgii i Holandii cegły ręcznie formowane należą do najczęściej stosowanych materiałów elewacyjnych. Niestety w Polsce elewacje tego typu wciąż jeszcze należą do rzadkości. Daje się wprawdzie zauważyć nieśmiałe zainteresowanie, ale są to oznaki zbyt słabe, aby można było mówić o stałym trendzie. Nie wątpimy jednak, że z czasem tak się stanie i cegły ręcznie formowane na stałe „zagoszczą” na polskich elewacjach.

 

Pozytywnym przykładem przełamywania stereotypów w estetyce elewacji jest inwestycja „Osiedle Holenderskie”, zlokalizowana w Piasecznie koło Warszawy (fot. obok). Elewacje domów w zabudowie szeregowej są wykonane właśnie z cegły ręcznie formowanej. Fasady i pokryte dachówką ceramiczną dachy kreują niepowtarzalny klimat architektoniczny, zbliżony do podmiejskiej zabudowy Londynu czy Amsterdamu. Miejmy nadzieję, że budynki „Osiedla Holenderskiego” stanowić będą wyznacznik nowych trendów w estetyce elewacji budynków w naszym kraju.

Na kolejnych stronach pokazujemy przykłady elewacji z cegieł recznie formowanych produkcji firmy Vandersanden.

 

PRODUKCJA
Technologia firmy Vandersanden w nadzwyczajny sposób łączy nowoczesne technologie ceramiczne z tradycyjnymi sposobami produkcji cegieł ręcznie formowanych.Produkcja cegieł ręcznie formowanych oparta jest na bardzo starej technologii. Jak wiadomo, surowcem podstawowym do produkcji każdej ceramicznej cegły jest glina. Wypalona glina ma kolor czerwony (mówiąc ogólnie, bowiem jest to całe spektrum odcieni). Dodając do surowca odpowiednie dodatki uzyskuje się cegły w kolorach zupełnie innych od naturalnej czerwieni: żółte, grafitowe czy wręcz czarne.Bardzo istotną sprawą jest, aby glina używana do produkcji cegły ręcznie formowanej miała wysoki stopień homogeniczności i plastyczności. W trakcie procesu formowania bale z gliny przetacza się kilkakrotnie po pokrytych piaskiem specjalnych schodach, skąd następnie trafiają one do form. Proces formowania kończy się fałdowaniem powierzchni, nadającym cegle charakterystyczną strukturę, typową dla ręcznego formowania. Nadmiar gliny jest zeskrobywany i cegła jest gotowa do wysuszenia. Suszenie w suszarni trwa przeciętnie ok. 30 godzin i jest konieczne do tego, aby zmniejszyć wysoką wilgotność wyformowanych cegieł (jeśli trafiająca do pieca cegła ma zbyt dużą wilgotność, to podczas wypalania może popękać).Dopiero po wysuszeniu cegły wypalane są w piecu tunelowym. Temperatura wypału jest stopniowo podnoszona, aż do osiągnięcia 1100°C w strefie wypału, po czym stopniowo jest zmniejszana, aż do strefy studzenia, czyli ok. 200°C. Łącznie proces wypalania trwa prawie 4 dni.

Pobierz w PDF

© Comarch SA 2015. All rights reserved Powered by Comarch e-Sklep ®